неділя, 6 листопада 2016 р.

Проект «Опале листя: користь чи шкода»
Автор: вчитель біології Хлібороб Наталія
Виконавці: учні 5-их класів
Реалізація проекту: у межах 2-х уроків. На першому уроці проводяться перші 3 етапи з допомогою вчителя, над 4 та 5 етапом учні працюють самостійно в позаурочний час, при виникненні запитань які стосуються 4-5 етапу, учитель надає відповідно консультацію.
Мета:  розширити рівень знань, надати учням можливість проявляти ініціативність і самостійність; формувати практичні знання про різноманітність явищ, формувати вміння та навички застосовувати теоретичні знання на практиці, здійснювати пошукову та дослідницьку діяльність;  формувати вміння та навички знаходити необхідну інформацію в довідкових виданнях з природничих наук, застосовувати природничо - наукову лексику в самостійних усних повідомленнях, готувати повідомлення відповідно до заданих критеріїв, виготовляти різноманітні презентаційні матеріали для супроводу виступу, сприяти набуттю досвіду публічного виступу, організації групової роботи;  виховувати почуття відповідальності, впевненості у власних силах, взаємодопомогу, толерантність.
Основні завдання: навчити учнів знаходити необхідну інформацію в довідкових виданнях із природничих наук та використовувати цю інформацію на уроках з навчальною мстою.
Очікувані результати: учні повинні ознайомитися, узагальнити й поглибити знання про явища в природі, підготувати творчий звіт і презентацію про користь або шкоду опалого листя в природі.
Дослідження: робота з літе­ратурою, збір інформації, робота з підготовленими учнівськими проектами.
Обладнання: підручники, зошити, дошка з написаними матеріалами для уроку, оформленні відповідно до зразку повідомлення, додатки
Робота над проектом
Робота над проектом
І.       Етап підготовка:
·                       розділити учнів класу на групи з вивчення теми проекту про опале листя;
·                                вибір теми і мети проекту, відповідно до завдань кожної групи;
·                                надати учням можливість проявити ініціативність і самостійність;
ІІ. Етап планування:
·              визначення джерел інформації;
·              визначення способу збору та аналізу інформації;
·              формування уявлень про бажані результати від виконання проектів;
·              розподіл завдань між членами групи
·              складання плану роботи груп
ІІІ. Етап дослідження:
·              самостійна робота учнів,
Кожна група учнів готує інформацію з наступних питань:
·              причини опадання листя
·              користь опалого листя
·              шкода опалого листя
·              користь і шкода процесу спалювання та гниття опалого листя
ІV.Результати дослідження
Команди мали відповісти на запитання, які  перед ними були поставлені на початку дослідження, та виконати відповідні завдання. Для цього   мали використати найрізноманітніші джерела інформації. Крім того отримані інформацію учні мали проаналізувати і формулювати висновки.
V. Оформлення проекту
Учні оформлюють звіт (оформлення відбувається за власним бажанням), і готуються до захисту
VІ. Захист проекту
Кожна група проекту роз приділяють між собою обов’язки, і відповідно представляють свої напрацювання та захищають їх. Захист відбувається поступово, за раніш оголошеним планом роботи. Одна з груп захищає, інші готують запитання до відповідачів. Вчитель контролює правильність та доцільність інформації що оголошують доповідачі.
·              причини опадання листя
·              користь опалого листя
·              шкода опалого листя
·              користь і шкода процесу спалювання та гниття опалого листя
VІІ. Оцінка проектів
Оцінка проекту відбувається в залежності від якості поданої інформації, її оформлення, захисту, кількості запитань на які дали відповіді доповідачі, та цікавості подачі.
Оцінки проект оголошуються на уроці.
Вчитель оголошує загальні висновки по проведену роботу, виконання поставленої мети та завдань. Узагальнює і систематизує отримані результати роботи.
Узагальнює і систематизує отримані результати роботи.

вівторок, 1 листопада 2016 р.

Конспект уроку Різноманітність птахів

ТЕМА. ПТАХИ
УРОК 51 РІЗНОМАНІТНІСТЬ ПТАХІВ
Мета: ознайомити учнів з основними особливостями організації та процесів життєдіяльності, а також значенням у природі й житті людини представників надрядів Пінгвіни та Бекільові птахи; розвивати вміння працювати в групах, самостійно працювати з підручником та додатковими джерелами знань, вміти оцінювати роботу своїх однокласників; виховувати дбайливе ставлення до природи рідного краю
Обладнання й матеріали: таблиці «Тип Хордові. Клас Птахи.»,
Базові поняття й терміни: Пінгвіни, Безкільові птахи
Тип уроку: комбінований
Методи і методичні прийоми словесні (розповідь, пояснення, бесіда, розповідь з елементами бесіди); наочні (демонстрація обладнання); репродуктивні (бесіда) та пошукові (евристична бесіда, створення та розв’язування проблемних ситуацій).

ХІД УРОКУ
Привітання вчителя і учнів. Перевірка готовності до уроку. Перевірка присутніх
II.         Обговорення й узагальнення матеріалів теми (10хв)
Вибірковий диктант
1. Зародок розвивається у яйці.
2. Яйця можуть мати шкіряну і вапняну оболонки. Яйця вкриті вапняною оболонкою.
3. Яйцеклітина дозріває у яєчниках у самки.
4. Сперматозоїди дозрівають в сім’яниках у самців.
5. Джерелом поживних речовин для зародка – жовток яйця.
6. Розвиток зародка у яйці продовжується 2-3 тижні.
7. Спостерігається яйцеживонародження і живо народження.
8. Для розвитку зародка необхідна постійна температура 38 °С, тому тривале висиджування яєць.
9. Яйца відкладають у пісок, гниле листя, сміття.
10. Запліднення внутрішнє.
11. Розвиток прямий.
12. Потомство вигодовується комахами, виділеннями зобних залоз, напівперетравленою їжею.
13. Потомство відразу їсть самостійно.
14. Зародок дихає киснем, який поступає через пори оболонки яйця.
15. Тварини довго піклуються про потомство, навчають їх.
16. Деякі представники класу недовго охороняють кладку яєць і дітей.
17. Більшість представників класу не піклується про кладу яєць і про
потомство.
18. Тварини появляються на світ з голою шкірою або пір’яним покривом.
19. У дітей тіло вкрите роговими лусочками і щитинками.
Відповіді
Плазуни
1,2,4, 5, 6, 8, 10,11,12, 14-17, 18, 20
Птахи
1,3,4, 5, 6, 7,9,11,12, 13,15, 16, 19
Оцінювання:
26 - 11
25- 10
24-23 – 9
22- 21 – 8
20-17 – 7
16- 13 – 6
12 – 9 – 5
8 – 6 – 4
5 – 4 – 3
3-2 – 2
1-2 – 1
III.      Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів (3хв)
Невід’ємною частиною нашого життя є птахи. Вони поширені скрізь, де є на землі сприятливі умови для їхнього життя. На земній кулі їх налічується 8 тисяч 700 видів, а в нашій країні майже 770 видів.
Скільки шкідливих комах і личинок знищують вони! За літо, не злічити! Працюють не покладаючи крил! Сьогодні ми з вами познайомимося лише з деякими видами птахів (надряд Пінгвіни та надряд Безкільові птахи), характерними особливостями їхньої будови, процесами життєдіяльності та значенням в природі і життєдіяльності людини.
Сьогодні на уроці ви відчуєте себе справжніми дослідниками світу птахів, адже вам самим необхідно буде підібрати цікавий матеріал, узагальнити його і представити. Ви повинні будите створити проекти, а потім презентувати. У вашому розпорядженні різні джерела інформації (енциклопедії, довідники, малюнки, інтернет – ресурси, науково – популярні видання.
IV.      Повідомлення теми і мети уроку (2хв)
V.         Вивчення нового матеріалу (15хв)
1. Створення груп
2. Визначення тем для проектів:
1 група - надряд Пінгвіни
2 група - надряд Безкільові птахи
Етапи роботи над проектом:
1 етап. Визначення кінцевого продукту проекту. (На даному етапі учні у групах визначають, як буде проходити презентація продукту: брошура, презентація, слайд – шоу, відеофільм, журнал, постер, електронна газета, електронна книга.)
2 етап. Визначення структури проекту, кроків для досягнення мети, часу для підготовки проекту: забезпечення необхідним додатковим матеріалом.(енциклопедії, довідники, доступність інтернет – ресурсів)
3. Підбір інформації. (Робота з додатковими джерелами інформації.
4. Переробка інформації в групах та обговорення даної інформації.
5. Систематизація зібраного матеріалу, підготовка до презентації проекту, обговорення порядку презентації (попереднє прослуховування учителем)
6. Презентація проекту.
7. Оцінювання проекту та роботи учасників у даному проекті.
VI.      Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь учнів (7хв)
Давайте пригадаємо, основні характеристики вивчених видів птахів
Поміркуйте
У африканського страуса довга шия і довгі ноги, а у пінгвіна шия і ноги короткі. Як можна пояснити таку різницю у будові страуса і пінгвіна.
VII.  Повідомлення домашнього завдання (2хв)
Вивчити відповідний параграф підручника, записати в словник невідомі терміни. Підготовити повідомлення за наступними типами птахів
VIII.                      Підсумок уроку (2хв)
Вправа «Незакінчені речення». Продовжити речення:
На сьогоднішньому уроці мені було цікаво…
Я дізнався(лася) багато нового, зокрема…
Це знадобиться мені в житті, бо…

Я хотів(ла) би, що б наступних уроках

Буклет на виховний захід "Найпотаємніші схованки отрути"


З метою зменшення втрат сільськогосподарської продукції людство було змушене використовувати пестициди, незважаючи на негативні наслідки їх застосування. Використання хімічних засобів для захисту і покращення харчових властивостей сільськогосподарської продукції в усьому світі постійно зростає. Одночасно з цим відбуваються якісні зміни хімічних продуктів, що постачаються господарствам.
Пестициди як забруднювачі біосфери
Пестици́ди (від лат. pestis — зараза, caedo — вбиваю) — це хімікати, які використовуються в сільському господарстві і садівництві для боротьби зі шкідниками (шкідливими або небажаними мікроорганізмами, рослинами і тваринами), для захисту рослин. Термін пестициди об’єднує близько 1000хіміних сполук. Ведення сільського господарства в сучасних умовах немислиме без їх використання. Залежно від призначення пестициди поділяють на різні групи.
Класифікація пестицидів за призначенням:
інсектициди (для знищення комах)
фунгіциди (для знищення грибкових захворювань)
гербіциди (для боротьби з рослинами-бур'янами).
родентициди (проти гризунів)
арборициди (проти чагарників)
акарициди (проти кліщів)
бактерициди (проти бактеріальних хвороб)
нематоциди (проти фітогельмінтів — шкідливих нематод)
Класифікація за походженням діючого інгридієнта:
неорганічні
органічні
біологічні
Класифікація на основі хімічного складу діючої речовини:
хлорорганічні (ДДТ)
карбонати
гетероциклічні
фосфорганічні
похідні дієнового синтезу
похідні карбамінової тіо- та дитіокарбамінової кислот
нітропохідні фенолів
синтетичні піретроїди
похідні сечовини
Усі без винятку пестициди при ретельному вивченні виявляли або мутагенну, або інші негативні дії на живу природу і людину. Близько 90% усіх фунгіцидів, 60% гербіцидів і 30% інсектицидів є канцерогенними.
Учені ще десятиріччя тому попереджали про неминучість зараження пестицидами ґрунтових і підземних вод. Їх тривозі тоді не надали значення, а нині в різних штатах США близько третини артезіанських свердловин закрито для питного водо забезпечення через забруднення пестицидами.



Застосування пестицидів призводить до пригнічення біологічної активності ґрунтів і перешкоджає природному відновленню родючості, викликає втрату харчової цінності та смакових якостей сільськогосподарської продукції, збільшує втрати і скорочує термін збереження продукції, знижує урожайність багатьох культур внаслідок загибелі комах-запилювачів. Втрати у нашому сільському господарстві тільки від зниження врожаю внаслідок недозапилення рослин сягають близько 80%.(Оскільки ці препарати знищують природних запилювачів) покривають 30—40% прибутку, який приписують дії пестицидів.

Очевидними є негативні наслідки застосування пестицидів для здоров'я людини, причому спостерігається тенденція до їх зростання, водночас у об'єктів, які пригнічуються пестицидами, спостерігається певна пристосованість до них. Сьогодні близько 500 видів комах вже стійкі до інсектицидів. Пристосованість до пестицидів виникає протягом 10—30 поколінь, підтверджуючи справедливість теорії еволюції Ч. Дарвіна: в процесі мікроеволюції виробляється нова властивість. Помічено, наприклад, що в колорадського жука виробляється імунітет до отрутохімікатів. Знаючи це, господарства в 10 разів перевищують концентрацію розчину, що згубно позначається на багатьох інших організмах. Недостатньо обґрунтованим є твердження, що застосування пестицидів дає змогу зберегти майже третину врожаю.

Пестициди мають високий ступінь отруйності. Отрутохімікати можуть потрапити в організм людини через органи дихання, шлунково-кишковий тракт та шкіру. Дихальними шляхами пестициди потрапляють найчастіше під час обприскування рослини. Токсична дія визначається кількістю отрутохімікатів, які потрапили в організм, і залежить від їх концентрації в повітрі, тривалості і повторності впливу, дії зовнішніх чинників (температури повітря, опадів, напрямків вітру) та умов праці.
Характер токсичної дії на організм людини різних пестицидів не однаковий. Особливості їх дії визначають хімічна природа, фізико-хімічна природа, фізико-хімічні властивості (температура кипіння і випаровування), індивідуальні особливості організму людини (вік, стать, чутливість), шляхи надходження в організм, розчинність в умовах організму і т. п. Характер токсичної дії на організм людини різних пестицидів не однаковий. Особливості їх дії визначають хімічна природа, фізико-хімічні властивості (температура кипіння і випаровування), індивідуальні особливості організму людини (вік, стать чутливість), шлях надходження в організм, розчинність в умовах організму і т.п.


Пестициди є дуже токсичними і шкідливими для здоров’я людини. Тому під час обробки рослин пестицидами потрібно бути дуже обережними, щоб пестициди якимось чином не потрапили в організм людини. Також треба намагатися не вживати в їжу продукти з надмірною в них концентрацією пестицидів. Отже, пестициди є дуже токсичними і шкідливими для здоров’я людини. Тому під час обробки рослин пестицидами потрібно бути дуже обережним, щоб пестициди якимось чином не потрапили в організм людини. Також треба намагатися не вживати в їжу продукти з надмірною в них концентрацією пестицидів.

Оголошення до виховного заходу "Найпотаємніші схованки отрути"

Увага-увага!!!!


(_дата і час проведення заходу) в кабінеті біології (назва школи) проходитиме інтелектуально-екологічна гра «Найпотаємніші схованки отрути» між учнями 10-11-х класів. Буде дуже цікаво і пізнавально! Прохання не спізнюватись
Мета інтелектуально-екологічної гри: : розширити та поглибити знання учнів, про найпотаємніші схованки непридатних пестицидів; обговорити проблему забруднення продуктів харчування хімічними речовинами, ознайомити із запобіжними заходами потрапляння в організм людини; розвивати креативне і критичне мислення, вміння аналізувати, робити висновки, формувати вміння швидко і чітко формулювати свої думки, логічно викладати їх і обстоювати свою точку зору, виховувати бережливе ставлення до свого здоров’я, формувати екологічне мислення; розвивати вміння працювати в командах.
Правила гри:
Створюється дві команди (по одній із 10-го і 11-го класів). Команди вибирають капітанів, придумують назву команди і девіз, а також емблеми. Крім того кожна команда отримує тематику завдання над яким самостійно працює і готує творчий проект за заздалегідь відомим планом.
Між турами грає музика.
План проекту для 10-го класу:
1.            Характеристика пестицидів групи хлорорганічних сполук
2.            Характеристика пестицидів групи гетероциклічних сполук
3.            Застосування пестицидів в сільському господарстві
4.            Проблеми, що пов’язані з використанням пестицидів (грунт, вода)
5.            Токсичний вплив пестицидів на організм людини.
6.            План дій і пропозицій задля зменшення кількості використання і накопичення пестецидів
План проекту для 11-го класу:
1.            Характеристика пестицидів групи фосфорганічних сполук
2.            Характеристика пестицидів групи карбонатних сполук
3.            Застосування пестицидів у промислових межах
4.            Проблеми, що пов’язані з використанням пестицидів (продукти харчування)
5.            Токсична дія пестицидів на продукти харчування
6.            План дій і пропозицій задля зменшення кількості використання і накопичення пестецидів
Створюється журі для підрахунку балів.
Правила гри:
Команда, знаючи правильну відповідь, (натискає кнопку, якщо є можливість), підіймає руку (журі слідкує яка з команд перша знає відповідь). Час обдумування: 30 секунд. Відповідь оцінюється  відповідно туру. За відсутності правильної відповіді однієї команди  відповідь може дати друга команда. Відповідь оцінюється удвічі  більше. За результатами кожного туру оголошується команда - переможниця.
Представлення команд (назва команди, девіз, назва капітанів)
Гра складається із розминки (запитання розминки беруться із короткої інформації у буклетах), та п’яти турнірів. Запитання містяться у коробці (лото троні), сховані в конвертах та перемішані, учасники команд по черзі підходять до коробки перемішують конверти, дістають конверт із запитанням дають відповідь,
Завдяки розминці визначається яка команда буде стартувати перша. У розминці 15 запитань відповідають команди по черзі.
Час обдумування: 30 секунд – 5 хвилин у різних турах.
За результатами кожного туру журі оголошує команду-переможницю.
Перший тур Учасники команд доповідають за планом проекту. Інформацію можна повідомляти у вигляді повідомлення, (презентації, відео-фрагмента ітд.. за бажанням учасників команд). Перший тур охоплює 1-5 запитання проекту. Максимум оцінюється у 10 балів (відповідно за повну відповідь кожен пункт плану оцінюється по 2 бали)
Другий тур відгадати про який вид отрути ідеться із слів учнів молодших класів (записане відео) (2 записи, відео демонструється всім учасникам яка команда перша знає вид отрути підіймає руку і може отримати 2б.; якщо відповідь не вірна відповідає друга команда і в разі правильної відповіді отримує вже 4 бали) (кількість відео може змінюватись, за бажанням вчителя) учні мають розгадати про який тип пестицидів ідеться у описі.
Третій тур скласти слово із набору букв, скласти уривок тексту із набору перемішаних речень. Оцінюється даний тур наступним чином перша частина кількість балів оцінюється у кількість відгаданих слів. Відгадуються слова почергово кожною командою (всього 10 слів максимум можна набрати від5-10 балів). Друга частина оцінюється в залежності того, як правильно буде складений текст із поданих речень (кількість речень 5-максимум можна набрати 5б)
Четвертий тур гра (морський бій) оцінюється лише та команда яка перша відгадала зашифроване слово (5 балів)
Зігравши морський бій ви найважливіший компонент людського життя (умови як у звичайній грі) учні по черзі називають відповідні коди. Якщо код співпадає із закодованою букву викладач відкриває її на дошці без запитання. Коли ж промах тоді учням задається запитання.
П’ятий туру –  бліц-фінального конкурсу для капітанів. Капітани по черзі доповідають за 6-тим запитанням проекту. Журі слідкує, щоб не було повторень. Оцінюється в 5балів
А
Б
В
Г
Д
Е

1
2
3
4
5
6
1
19
27
36
35
8
7
2
20
28
17
34
9
10
3
21
29
18
33
12
11
4
22
30
31
32
13
14
5
23
24
25
26
16
15
6